Arbeidsinspectie op bezoek? Zo controleer je of je PBM op orde zijn

Arbeidsinspectie op bezoek? Zo controleer je of je PBM op orde zijn
Geschreven door
Aldwin Weggers
Gepubliceerd op
12/22/25
16/12/25

In het kort

  • Controleer PBM altijd vóór elk gebruik op defecten of schade.
  • Laat PBM jaarlijks keuren door een deskundige.
  • Bewaar het inspectiebewijs om aan te tonen dat je PBM in orde zijn.
  • Wees voorbereid op een onverwachte controle door de Arbeidsinspectie.
  • Bezoek onze megastore in Rotterdam voor het grootste assortiment PBM.

Werk je met persoonlijke beschermingsmiddelen (PBM)? Keur ze dan vóór elk gebruik en laat ze jaarlijks inspecteren door een deskundige. Zo weet je zeker dat je personeel veilig werkt en dat je geen boetes krijgt tijdens een onverwachte controle van de Arbeidsinspectie.

Moment 1. Elke keer voordat je de PBM gebruikt

Niemand controleert of jij je PBM vóór elk gebruik inspecteert. Maar het is wel belangrijk dat je dit doet. Dit is namelijk de belangrijkste stap om veilig te werken. Kijk dus vooraf goed of jouw PBM geen defecten bevat. Zo voorkom je het risico op een bedrijfsongeval. En dat risico is groter dan je misschien denkt, want in 2024 waren er volgens de Nederlandse Arbeidsinspectie alleen al 52 dodelijke arbeidsongevallen. Het jaar ervoor waren het er zelfs 70.

Moment 2. Tijdens de jaarlijkse keuring (wettelijk verplicht)

Het is wettelijk verplicht om je persoonlijke beschermingsmiddelen elk jaar te laten keuren door een deskundige. Tijdens deze keuring worden je PBM in drie stappen geïnspecteerd:

  • visuele inspectie (er wordt gekeken of er zichtbare schade is)
  • functietest (de werking wordt gecontroleerd)
  • controle van de geldigheidsduur

Als je PBM de jaarlijkse inspectie door een expert doorstaat, krijg je een inspectiebewijs. Met dit bewijs op zak mag je je uitrusting zonder zorgen blijven gebruiken. Ook hoef je je hierdoor niet druk te maken als de Arbeidsinspectie onverwachts langskomt voor een controle.

Lees ook ons blog over 5 veelgemaakte fouten bij het kiezen van PBM.

Moment 3. Tijdens een controle van de Arbeidsinspectie

Het kan elk bedrijf overkomen: een onverwachte controle van de Arbeidsinspectie. De reden dat deze controles plaatsvinden, is omdat de praktijk vaak verschilt van de papieren werkelijkheid.

Soms lijkt op papier alles op orde bij een bedrijf, maar blijkt in de praktijk dat PBM niet goed gebruikt worden, waardoor de veiligheid in het geding is. Dit komt bijvoorbeeld in de bouw voor, waar steigerwerkers en bouwvakkers niet altijd een veiligheidshelm of veiligheidsgordel dragen.

Zijn je PBM niet op orde tijdens deze onverwachte controle? Of worden ze niet gebruikt op de manier zoals het moet? Dan krijg je in de meeste gevallen een waarschuwing. Maar het komt ook voor dat je een stevige boete krijgt of dat je werk zelf wordt stilgelegd tot alles is opgelost. In de meest ernstige gevallen volgt een strafrechtelijk optreden, maar dat komt niet vaak voor.

Zijn jouw PBM aan vervanging toe? Bezoek onze megastore in Rotterdam

In onze megastore aan Waalhaven Zuidzijde 32 in Rotterdam vind je de grootste collectie persoonlijke beschermingsmiddelen. Ook vind je hier een uitgebreid assortiment aan werkkleding en veiligheidskleding. Meer weten? Bezoek nu onze winkelpagina en kom langs. De koffie staat klaar!

Contact met een vertegenwoordiger

Wil je meer informatie over onze aanpak? Ben je benieuwd welke maatwerkoplossingen we hebben? Vele bedrijven zijn je voorgegaan.